Ciąg kominowy: czynniki wpływające

Wentylacja kominowa (ciąg kominowy) to fizyczny proces, w którym spaliny z pieca niezawodnie przepływają przez kominy i kominy. Zależy to od konstrukcji, a temperatura spalin musi być wystarczająco wysoka. W przeciwnym razie grzejnik może nie ssać, palić się energicznie ani palić. Wymieniamy najważniejsze czynniki, które wpływają na ciąg komina. Wyjaśniamy również, jak profesjonaliści mogą obliczać, mierzyć i poprawiać ciągi kominowe.

Ciąg kominowy

Zwykle kominki i piece działają w naturalnym ciągu kominowym. Oznacza to, że powietrze wywiewane wypływa na zewnątrz bez wsparcia mechanicznego, takiego jak wentylator. Jest to możliwe dzięki prawom fizyki: podczas spalania paliwa w piecu powstają gazy palne o wysokiej temperaturze. Mają mniejszą gęstość, przez co wzlatują w górę komina. Temperatura na zewnątrz jest zwykle znacznie niższa. Powstaje różnica ciśnień i podciśnienie w kominie. Ten tak zwany ciąg kominowy zasysa palące się powietrze. Dlatego jest to szczególnie ważne przy pracy kotła grzewczego lub kominka.

Czynniki wpływające na ciąg w kominie

Aby spaliny ulotniły się, a ogień osiągnął odpowiednią ilość powietrza do spalania, wylot komina musi pasować do pieca. Ale jak to osiągnąć i od jakich czynników tak naprawdę zależy ciąg w kominie? Poniższy przegląd przedstawia najważniejsze czynniki wpływające na efekt stosu.

Temperatura spalin

Podobnie jak balon na ogrzane powietrze, gazy wydechowe unoszą się w wyniku naturalnej konwekcji. Ze względu na wysokie temperatury mają mniejszą gęstość niż otaczające powietrze. Jeśli temperatura spalin jest zbyt niska lub spaliny ochładzają się zbyt szybko, konwekcja zatrzymuje się i gazy nie ulatniają się. Nadmiernego chłodzenia można uniknąć, izolując kominy.

Wymiary komina

Wysokość i średnica komina również wpływają na ciąg komina. Ciśnienie spada bardzo szybko, gdy całkowita wysokość jest niska, a nominalna szerokość jest zbyt duża. W kominie nie ma wystarczającego ciągu i piec nie pali się prawidłowo. Z drugiej strony ciągi zbyt wysokie i zbyt wąskie spowodują, że ciąg kominowy będzie zbyt wysoki. W tym czasie piec będzie zasysał zbyt dużo powietrza do spalania, zwiększając szybkość spalania drewna.

Różnica temperatur

Ważna jest również różnica temperatur pomiędzy komorą spalania a otoczeniem. Jeśli słońce za bardzo nagrzeje czapkę komina, może się przewrócić. W górnej części komina jest wtedy cieplej niż w komorze spalania, a konwekcja jest odwrócona. Oznacza to, że spaliny nie wydostają się prawidłowo. Kominek pali się i dymi bardzo mocno.

Zobacz Inne Aktualności

Uprawnienia Kominiarza

Aby zostać kominiarzem, potrzebujesz nie tylko dobrego zdrowia, sumienności, odpowiedzialności i braku zawrotów głowy, ale także określonych uprawnień. Z naszego postu dowiesz się, jak je

Czytaj więcej »