Czyszczenie komina – na czym polega?

Większość z nas od czasu do czasu korzysta z pomocy kominiarza, niewielu robi to regularnie, czyli raz na kwartał. Nie wszyscy są świadomi konsekwencji, jakie mogą spowodować zaniedbania w tej kwestii. Dlaczego właściwie czyścimy kominy i na czym polega czyszczenie komina? Wyjaśniamy poniżej. Zachęcamy do lektury!

Dlaczego czyścimy kominy?

Podczas czyszczenia usunięte zostają sadza oraz smoła, które osadzają się na ściankach komina. Takie czynności zmniejszają ryzyko zapalenia się sadzy, a co za tym idzie, znacznie zwiększają bezpieczeństwo użytkowników danego obiektu.

Szczotka kominiarska a czyszczenie komina

Tutaj ważną rolę odgrywa szczotka kominiarska, która, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, musi być dopasowana do kształtu i średnicy komina. Istotny jest również materiał, z którego wykonana jest taka szczotka – dostępne są szczotki z tworzyw sztucznych, jak również szczotki druciane. Te drugie nie sprawdzają się w przypadku wkładów kominowych wykonanych ze stali kwasoodpornej. Czyszczenie komina nie odbędzie się również bez linki stalowej oraz specjalnej kuli.

Gdy już mamy wszystkie potrzebne akcesoria musimy kulę oraz szczotkę przywiązać do stalowej linki. Następnie, czego nietrudno się domyśleć, należy kilka razy przeszczotkować cały komin. Tak pokrótce wygląda cała procedura.

Na koniec

Z pomocy kominiarza, który wyczyści komin oraz sprawdzi stan przewodów kominowych powinniśmy korzystać przyjemniej raz na kwartał. Niestety mimo licznych apeli wiele osób, a w szczególności właściciele domów jednorodzinnych, ignoruje tę kwestię. Jeszcze raz więc przypominamy, że ignorowanie takich spraw może mieć poważne konsekwencje.

Potrzebujesz pełnej oferty sprawdź > odbiór kominiarski

Zobacz Inne Aktualności

Dbajmy o kominy

Przepisy prawa budowlanego( Art. 62 ust. 1 ) regulują obowiązek przeglądu  przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Przeglądu takiego może dokonać osoba posiadająca stosowne uprawnienia-

Czytaj więcej »

Uprawnienia Kominiarza

Aby zostać kominiarzem, potrzebujesz nie tylko dobrego zdrowia, sumienności, odpowiedzialności i braku zawrotów głowy, ale także określonych uprawnień. Z naszego postu dowiesz się, jak je

Czytaj więcej »