Fakty o czadzie

Czad jest nazywany „cichym zabójcą” nie bez powodu, ponieważ w przypadkach, gdy jest silnie skoncentrowany w powietrzu, śmierć może nastąpić w ciągu kilku minut. Co musisz wiedzieć o tlenku węgla i jak go unikać?

Czad to silnie toksyczny gaz

Czad, choć niewidoczny, bezbarwny i bezwonny, jest zabójczy. Wynika to z tego, że jest wchłaniany przez organizm i wiązany z hemoglobiną. To zakłóca oddychanie, powodując niedotlenienie tkanek. Dlatego w pierwszej kolejności uszkodzeniu ulega układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy.

Pojawia się wtedy, gdy dochodzi do niepełnego spalania

Kolejną ważną informacją jest dokładne źródło dymu. Powstaje w wyniku niepełnego spalania substancji zawierających węgiel w swoich cząstkach. Może się to zdarzyć na przykład, gdy komin jest zatkany lub przecieka. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola kominów, którą należy wykonywać raz w roku, a następnie co 5 lat. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest słaba wentylacja pomieszczenia i nieprawidłowa regulacja palnika.

Czad może powstać w czasie pożaru

Jednak tlenek węgla może powstawać nie tylko w wyniku wadliwej instalacji lub niewłaściwego użytkowania. Dzieje się tak, że pojawia się również podczas pożaru, a ponadto może być emitowany jako gaz wytwarzany przez duże zakłady przemysłowe.

Pierwsze objawy zatrucia to ból głowy

Już przy stężeniu objętościowym tlenku węgla na poziomie 0,01-0,02 proc., pojawia się lekki ból głowy. Przy takim stężeniu ekspozycja musi być jednak nieco dłuższa, średnio około 2 do 3 godzin, aby wystąpiły objawy. Ból znacznie nasila się wtedy, gdy stężenie przekracza 0,04 proc.

Każdego roku czad zabija około 100 osób

Chociaż jesteśmy coraz bardziej świadomi niebezpieczeństw związanych z wdychaniem tlenku węgla, tlenek węgla wciąż zabija zbyt wielu ludzi w naszym kraju. Średnio rocznie jest około 100 osób, a te statystyki ulegają wahaniom. Zatrutych jest znacznie więcej osób, może nawet do 2 tys. osób rocznie. Na szczęście takich zgonów można uniknąć, czyszcząc komin.

W naszej firmie dbamy o bezpieczeństwo naszych klientów, dlatego pracę jaką wykonujemy zawsze robimy starannie. Zaufaj nam i skontaktuj się z nami.

Zobacz Inne Aktualności