Czym jest mechaniczny ciąg kominowy

Przyczyn awarii komina może być wiele, ale przepis jest ten sam – kłopotliwą sytuację trzeba naprawić. Idealnie byłoby postawić nowy komin o odpowiedniej wielkości, który jest odpowiedni dla mocy kominka, który właśnie kupiłeś – na przykład – ale kosztów z tym związanych nie należy ponosić, aby przywrócić sytuację. Do normalności W takim przypadku działa komin mechaniczny.

Budowa domu oznacza, że ​​jego konstrukcja pozostanie niezmieniona przez dziesięciolecia. Często jest to ograniczenie, które uniemożliwia montaż wybranego przez nas kominka lub całego systemu grzewczego np. w kominku na groszek – wymiary kominka mogą nie być odpowiednie do wytworzenia efektywnego dymu i spalin. roztwór gazowy. Komin może również źle się zachowywać w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, takich jak silne wiatry. Jego konstrukcja może powodować zbyt mały lub przeciwnie, zbyt duży ciąg. W tym ostatnim przypadku pomimo tego, że często włączamy piec, w naszym mieszkaniu nadal odczuwa się chłód. Przebudowa lub rozbudowa komina jest nie tylko kosztowna, ale także poważnie zakłóca normalną pracę podczas budowy.

Rozwiązaniem takiego problemu – i to nie tylko doraźnego – jest montaż komina mechanicznego, którego zadaniem jest poprawa jakości ciągu. Jak zbudowane jest takie urządzenie? W górnej części komina zainstalowany jest ciąg elektryczny. Składa się głównie z małego silnika, którego zadaniem jest stabilizacja pracy komina – ciąg można zarówno zmniejszyć, jak i zwiększyć. Do tego przydatne jest urządzenie wyposażone w programator, dzięki któremu możemy sprawdzić pracę bez wychodzenia z domu.

Regulator kominowy sprawia, że ​​nie interesuje nas usytuowanie budynku w obszarze o częstych podmuchach wiatru niekorzystnych dla normalnego komina. Dzięki urządzeniu w górnej części komina jesteśmy całkowicie niezależni od zmian pogody, zły odcinek rury czy cała wysokość komina nie stanowi problemu – ustawiamy w programatorze tylko te wartości, które pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie komin. komin komin Układ czujników sterownika umożliwia jego automatyczne wyłączenie, gdy temperatura spalin spadnie poniżej 0°C, co zapobiega bezproduktywnej pracy mechanizmu np. w nocy. Dodatkowo – dla jak najłatwiejszego rozpalenia kominka lub kominka – działa z pełną mocą przez pierwsze minuty po włączeniu urządzenia, dzięki czemu ogień jak najszybciej zużyje całe zgromadzone paliwo. Możliwy czas wynika z faktu, że zakres mocy sterowników jest bardzo duży. Oprócz pieców mechanizm ten może być również stosowany w kotłach gazowych lub wodnych (olejowych, gazowych i na paliwo stałe). Niektóre kominy mechaniczne przystosowane są do pracy w dużych przestrzeniach, takich jak centra handlowe, gdzie poprawiają jakość układu spalinowego. Ważne jest to, że do pracy nie potrzebują dużo prądu. To samo dotyczy urządzeń o tym samym przeznaczeniu, co urządzenia sterujące – wytwornice ciągu wykorzystują przepływ powietrza wytworzony przez wentylator obok komina do wytworzenia podciśnienia, które nie wspiera naturalnego ciągu komina.

Zobacz Inne Aktualności

Uprawnienia Kominiarza

Aby zostać kominiarzem, potrzebujesz nie tylko dobrego zdrowia, sumienności, odpowiedzialności i braku zawrotów głowy, ale także określonych uprawnień. Z naszego postu dowiesz się, jak je

Czytaj więcej »

Wentylacja grawitacyjna

Najczęściej spotykaną w naszym kraju wentylacją budynków jest wentylacja grawitacyjna. Działanie wentylacji grawitacyjnej polega na doprowadzaniu powietrza zewnętrznego do wewnątrz budynku, a zużyte powietrze odprowadzane

Czytaj więcej »