Czym jest mechaniczny ciąg kominowy

Przyczyn awarii komina może być wiele, ale przepis jest ten sam – kłopotliwą sytuację trzeba naprawić. Idealnie byłoby postawić nowy komin o odpowiedniej wielkości, który jest odpowiedni dla mocy kominka, który właśnie kupiłeś – na przykład – ale kosztów z tym związanych nie należy ponosić, aby przywrócić sytuację. Do normalności W takim przypadku działa komin mechaniczny.

Budowa domu oznacza, że ​​jego konstrukcja pozostanie niezmieniona przez dziesięciolecia. Często jest to ograniczenie, które uniemożliwia montaż wybranego przez nas kominka lub całego systemu grzewczego np. w kominku na groszek – wymiary kominka mogą nie być odpowiednie do wytworzenia efektywnego dymu i spalin. roztwór gazowy. Komin może również źle się zachowywać w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, takich jak silne wiatry. Jego konstrukcja może powodować zbyt mały lub przeciwnie, zbyt duży ciąg. W tym ostatnim przypadku pomimo tego, że często włączamy piec, w naszym mieszkaniu nadal odczuwa się chłód. Przebudowa lub rozbudowa komina jest nie tylko kosztowna, ale także poważnie zakłóca normalną pracę podczas budowy.

Rozwiązaniem takiego problemu – i to nie tylko doraźnego – jest montaż komina mechanicznego, którego zadaniem jest poprawa jakości ciągu. Jak zbudowane jest takie urządzenie? W górnej części komina zainstalowany jest ciąg elektryczny. Składa się głównie z małego silnika, którego zadaniem jest stabilizacja pracy komina – ciąg można zarówno zmniejszyć, jak i zwiększyć. Do tego przydatne jest urządzenie wyposażone w programator, dzięki któremu możemy sprawdzić pracę bez wychodzenia z domu.

Regulator kominowy sprawia, że ​​nie interesuje nas usytuowanie budynku w obszarze o częstych podmuchach wiatru niekorzystnych dla normalnego komina. Dzięki urządzeniu w górnej części komina jesteśmy całkowicie niezależni od zmian pogody, zły odcinek rury czy cała wysokość komina nie stanowi problemu – ustawiamy w programatorze tylko te wartości, które pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie komin. komin komin Układ czujników sterownika umożliwia jego automatyczne wyłączenie, gdy temperatura spalin spadnie poniżej 0°C, co zapobiega bezproduktywnej pracy mechanizmu np. w nocy. Dodatkowo – dla jak najłatwiejszego rozpalenia kominka lub kominka – działa z pełną mocą przez pierwsze minuty po włączeniu urządzenia, dzięki czemu ogień jak najszybciej zużyje całe zgromadzone paliwo. Możliwy czas wynika z faktu, że zakres mocy sterowników jest bardzo duży. Oprócz pieców mechanizm ten może być również stosowany w kotłach gazowych lub wodnych (olejowych, gazowych i na paliwo stałe). Niektóre kominy mechaniczne przystosowane są do pracy w dużych przestrzeniach, takich jak centra handlowe, gdzie poprawiają jakość układu spalinowego. Ważne jest to, że do pracy nie potrzebują dużo prądu. To samo dotyczy urządzeń o tym samym przeznaczeniu, co urządzenia sterujące – wytwornice ciągu wykorzystują przepływ powietrza wytworzony przez wentylator obok komina do wytworzenia podciśnienia, które nie wspiera naturalnego ciągu komina.

Zobacz Inne Aktualności

Stop smogowi!

Polska znajduje się w czołówce państw o największym zanieczyszczeniu powietrza. Stacje pomiarowe rejestrują przekroczone stężenia pyłów PM 10 i PM 2,3. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska

Czytaj więcej »