Fakty o czadzie, które warto poznać

Nie bez powodu Czad nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ w przypadkach, gdy koncentruje się w powietrzu, śmierć może nastąpić w ciągu zaledwie kilku minut. Co musisz wiedzieć o tlenku węgla i jak go unikać?

Czad, choć niewidoczny, bezbarwny i bezwonny, jest zabójczy. Wynika to z tego, że jest wchłaniany przez organizm i wiązany z hemoglobiną. Zaburza oddychanie, powodując niedotlenienie tkanek. Dlatego w pierwszej kolejności uszkodzony jest układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy.

Kolejną ważną informacją jest to, skąd dokładnie pochodzi dym. Powstaje w wyniku niepełnego spalania substancji zawierających węgiel w swoich cząstkach. Może się to zdarzyć na przykład, gdy komin jest zatkany lub przecieka. Dlatego tak ważne jest regularne go sprawdzanie, co należy robić raz w roku, a następnie co 5 lat. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest słaba wentylacja pomieszczenia i nieprawidłowa regulacja palnika.

Jednak tlenek węgla może powstawać nie tylko w wyniku wadliwej instalacji lub niewłaściwego użytkowania. Dzieje się tak, że dzieje się to również podczas pożaru, a ponadto może być emitowany jako gaz wytwarzany przez duże zakłady przemysłowe.

Pierwszym objawem zatrucia jest ból głowy

Nawet przy stężeniu tlenku węgla w objętości 0,01-0,02% pojawia się łagodny ból głowy. Jednak przy tym stężeniu czas ekspozycji musi być nieco dłuższy, średnio około 2 do 3 godzin, aby pojawiły się objawy. Ból znacznie wzrósł, gdy stężenie przekroczyło 0,04%. Tlenek węgla zabija około 100 osób rocznie.

Jak widać tlenek węgla jest naprawdę szkodliwy, ale przy odpowiedniej konserwacji systemów grzewczych w naszych domach i mieszkaniach można zminimalizować ryzyko zatrucia.

Zobacz Inne Aktualności