Konserwacja kominów

Pojawienie się sadzy w kominie jest nieuniknione, bez względu na to, jakim paliwem ogrzewamy dom. Komin, który nie jest czyszczony może pęknąć z powodu dużej ilości sadzy w jego wnętrzu (sadza może się zapalić). A zatem uniknięcie pożaru, lepszy ciąg – to główne zalety regularnego czyszczenia kominów.

Radą, która wspomoże konserwację kominów i może ją wykorzystać każda osoba opalająca drewnem, jest wysuszanie drewna. Jeżeli drewno jest mokre, to szybciej powstanie warstwa sadzy wewnątrz komina. Zaleca się także palenie drewnem liściastym, a nie iglastym, ponieważ w przypadku tych drugich zauważa się większe zużycie komina. Ponadto można zainstalować wkład ceramiczny, który ułatwi czyszczenie, gdyż sadza osadza się na jego ściankach, a nie np. w pęknięciach komina. 

Komin można czyścić zarówno od dołu jak i od góry. Czyszczenie od góry (od strony dachu) jest mniej popularne, głównie przez względy architektoniczne i atmosferyczne (krzywizny dachu, oblodzenie).

Zobacz Inne Aktualności

stalowe kominy przepisy budowlane

Kominy stalowe

Jeżeli w domu nie ma komina murowanego, konieczne jest zastosowanie nieco innego rozwiązania, które pełni tę samą funkcję i jest bezpiecznym sposobem na eliminację emisji

Czytaj więcej »

Stop smogowi!

Polska znajduje się w czołówce państw o największym zanieczyszczeniu powietrza. Stacje pomiarowe rejestrują przekroczone stężenia pyłów PM 10 i PM 2,3. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska

Czytaj więcej »