Czy można samodzielnie czyścić komin? 

Każdy wie, że skuteczny komin to gwarancja dobrego funkcjonowania kuchni i bezpieczeństwa w budynku. Jednak nie wszyscy zastanawiają się, na czym właściwie polega proces czyszczenia i czym właściwie zajmuje się kominiarz podczas konserwacji czy przeglądów sezonowych. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawimy kilka faktów, które warto poznać.

Mimo, że konieczny jest coroczny przegląd techniczny komina, należy również pamiętać o jego stałym utrzymywaniu w czystości. Mówimy tutaj głównie o czasie przed rozpoczęciem gorącego sezonu i jego końcem. W zależności od potrzeb prace mogą być prowadzone samodzielnie lub przy pomocy specjalisty. Do wykonania pracy potrzebna będzie szczotka do komina lub zestaw do czyszczenia wierteł. Dzięki cyklicznej eksploatacji tych konstrukcji masz pewność, że system kominowy nie jest zatkany i działa prawidłowo, a co za tym idzie – członkowie rodziny mogą czuć się bezpiecznie.

Co mówi prawo na temat czyszczenia kominów?

Często zdarza się, że właściciele lub zarządcy nieruchomości kontaktują się z naszym serwisem kominowym w Białymstoku tylko wtedy, gdy zauważą niepokojące objawy związane z eksploatacją komina i konieczność wykonania uszczelnienia komina lub innych prac mających na celu wykrycie, a następnie usunięcie usterki. Jednak takie praktyki nie są zbyt racjonalne. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców czy użytkowników obiektu, oprócz przepisów.
Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 199r. Prawo budowlane stan techniczny przewodów drenażowych, wentylacyjnych i wentylacyjnych należy sprawdzać co najmniej raz w roku. Należy pamiętać, że wizyty te muszą być potwierdzone badaniem kominowym według specjalnego protokołu. W przypadku niedotrzymania tego obowiązku grozi kara grzywny do 5 000 zł, ale ryzyko bezpieczeństwa jest większe, ponieważ zabrudzony komin może się zapalić.

Zobacz Inne Aktualności

Wentylacja grawitacyjna

Najczęściej spotykaną w naszym kraju wentylacją budynków jest wentylacja grawitacyjna. Działanie wentylacji grawitacyjnej polega na doprowadzaniu powietrza zewnętrznego do wewnątrz budynku, a zużyte powietrze odprowadzane

Czytaj więcej »

Stop smogowi!

Polska znajduje się w czołówce państw o największym zanieczyszczeniu powietrza. Stacje pomiarowe rejestrują przekroczone stężenia pyłów PM 10 i PM 2,3. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska

Czytaj więcej »