Każdy wie, że skuteczny komin to gwarancja dobrego funkcjonowania pieca oraz kuchni a przy tym bezpieczeństwa budynku. Jednak nie wszyscy zastanawiają się, na czym właściwie polega proces czyszczenia i czym dokładnie zajmuje się kominiarz podczas przeprowadzania sezonowych przeglądów. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawimy kilka faktów, które warto poznać.
Prawo na temat czyszczenia kominów?
Nierzadko zdarza się tak, że właściciele domów czy zarządcy budynków kontaktują się z nami dopiero w momencie, w którym zauważają niepokojące objawy, jeśli chodzi o działanie systemu kominowego i konieczne jest przeprowadzenie kontroli szczelności komina czy innych prac, które pomogą wykryć, a następnie wyeliminować usterkę. Takie praktyki nie są jednak zbyt rozsądne. Chodzi tutaj głównie o bezpieczeństwo mieszkańców czy użytkowników obiektu, ale również o przepisy.
Zgodnie z zapisem Ustawy z dnia 7 lipca 199 roku prawa budowlanego stan techniczny przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych powinien być sprawdzany przynajmniej raz w roku. Co ważne, takie wizyty muszą być potwierdzane przez kominiarza za pomocą specjalnego protokołu. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku można zostać obciążonym grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych, jednak ważniejsze jest zagrożenie bezpieczeństwem, ponieważ nieczyszczony komin może się zapalić.
Czy można samodzielnie czyścić komin?
Mimo, że konieczny jest coroczny przegląd techniczny komina, należy również pamiętać o regularnym utrzymaniu go w czystości. Mówimy tutaj głównie o czasie przed rozpoczęciem gorącego sezonu i jego końcem. W zależności od potrzeb prace mogą być prowadzone samodzielnie lub przy pomocy specjalisty. Do wykonania pracy będziesz potrzebować szczotki do komina lub zestawu do czyszczenia wierteł. Dzięki cyklicznej eksploatacji tych konstrukcji masz pewność, że system kominowy nie jest zablokowany i działa prawidłowo, a co za tym idzie – członkowie rodziny mogą czuć się bezpiecznie.