Wszystkie budynki ogrzewane paliwem stałym muszą mieć drożne i umieszczone kominy, zarówno do zasysania dymu, jak i do wentylacji i wywiewu. Obowiązek ich wykonania spoczywa na właścicielu budynku lub kierowniku budowy. Czy to oznacza, że muszą sprawdzić komin?
Prawo budowlane wprost narzuca konieczność wykonywania okresowych przeglądów kominów, czyli sprawdzania stanu kominów. Zgodnie z prawem musi odbywać się raz w roku. Każdy przebieg powinien zakończyć się dostarczeniem właścicielowi zakładu odpowiedniego certyfikatu skanu, podpisanego przez osobę przeprowadzającą kontrolę. Przeglądu kominiarza może dokonać tylko kominiarz posiadający kartę główną kominiarza – zrzeszoną w polskim stowarzyszeniu kominiarzy. Należy pamiętać, aby sprawdzać kanały co 3 miesiące, rury wydechowe co 6 miesięcy, a kanały wentylacyjne raz w roku.
Dlaczego przegląd kominów jest konieczny?
Tylko właściwa kontrola kominów może zapewnić bezpieczeństwo członkom rodziny. Kominy przeznaczone są do wyciągania cuchnącego powietrza na zewnątrz budynku, a dokładniej pozostałości produktów powstałych w wyniku spalania gazu, oleju lub paliwa stałego. Składa się z trzech części: wentylacji, wietrznika i komina. Wszystkie trzy muszą być sprawne, aby system grzewczy działał prawidłowo i zastępował zużyte powietrze świeżym powietrzem. Brak kontroli może prowadzić do zwiększonej wilgotności w domu, parowania okien, plam grzybiczych na ścianach i zapachu stęchlizny w szafkach. Najpoważniejszymi objawami zatkanego i niesprawnego komina są brakujące przewody, które w najgorszym przypadku mogą skończyć się dymem, sadzą w kominie i wybuchem komina. Brak regularnych przeglądów negatywnie wpływa na stan fizyczny budynku i powoduje poważne problemy zdrowotne.